Pozbądź się lęku i zacznij działać!

9 maj 2019, autor Sylwia Wurst

Brzmi ładnie i wydaje się proste do wprowadzenia w życie — w rzeczywistości jest inaczej. Kiedy życie przybiera ciemne barwy, kiedy pojawia się w nim chaos, kiedy sprawy zaczynają walić ci się na głowę, masz wszystkiego dosyć!

W tym artykule pragnę Ci uświadomić, dlaczego w chwili trudności, zazwyczaj reagujesz lękiem, co się za tym kryje i jak możesz sobie z tym poradzić. Dowiesz się, w jaki zaprzyjaźnić się ze zmianą w życiu i jakie wartości niesie ze sobą praca z przekonaniami.

W trudnych chwilach, często słyszysz od innych słowa wsparcia – po prostu weź sprawy w swoje ręce i jakoś się poukłada. Łatwo powiedzieć, lecz trudniej zrobić. Pewnie znasz to uczucie, kiedy pomimo nadarzających się trudności próbowałaś przywrócić w swoim życiu równowagę. Jednak sprawy, jakby po złości toczyły się w zupełnie innym kierunku.

Dlaczego, tak się dzieje?

Kiedy STRACH i LĘK staje w drzwiach Twojego wnętrza, podświadomość zaczyna się bronić. To normalne, że odczuwasz lęk, kiedy trzeba zmierzyć się z czymś nowym, przecież nie jesteś wróżką, dlatego w sposób naturalny, nie wiesz, czy sobie poradzisz. Twoja podświadomość, chcąc cię uchronić przed potencjalną trudnością, jeszcze bardziej utrudnia całą sytuację.

W jaki sposób temu zaradzić i jak przygotować się do zmian?

Pierwszym krokiem do zmiany czegokolwiek w życia jest wewnętrzna decyzja, a dokładniej mówiąc Twoja świadoma i wewnętrzna zgoda, że zamierzasz ruszyć naprzód. – Tak, jestem gotowa i zrobię to!

Pomimo, że jeszcze nie wiesz, jak masz tego dokonać, to wiesz już, że na pewno to zrobisz. I to jest klucz do działania. Twoja wewnętrzna intencja i gotowość do zmiany. Tylko wtedy poczujesz się dobrze, nawet w najgorszej z sytuacji, kiedy podejmiesz wyzwanie, ruszysz do przodu i zaczniesz działać.

Wystarczy, że podejmiesz w swojej głowie decyzję – „zamierzam zmienić konkretną sytuację” a świat zewnętrzny poprzez innych ludzi i sprzyjające zbiegi okoliczności, wskaże Ci , co powinnaś zrobić. Podjecie działania i aktywności z tym związanej, pomoże ci poczuć się lepiej. Odczujesz przypływ energii i zyskasz wiarę w siebie, a to jest bardzo potrzebne podczas zmian.

Dlaczego czasem tak trudno jest podjąć tą wewnętrzną decyzje do zmiany?

Pierwszy krok zawsze wydaje się najtrudniejszy. Wynika to z faktu, że nasza podświadomość lubi siedzieć w tylko jej znanym i bezpiecznym miejscu. Często nie chce nas puścić i nie chce, aby nasze myśli powędrowały za daleko i wyszły z przysłowiowych ram.

Nasza podświadomość z troski o nas blokuje kroki ku nowemu, nie wie, co nas czeka za rogiem. Boi się o nas, ponieważ nie ma zapisanego na swoim “twardym dysku” żadnego doświadczenia, które byłoby związane z tą zmianą. Od zawsze głównym zadaniem naszej podświadomości jest to, by nas chronić. Dlatego woli trzymać nas w bezpiecznych miejscach, niż kierować w nieznane.

To właśnie dlatego, doświadczasz trudności w ruszeniu naprzód. Kiedy jednak zrozumiesz cały ten schemat, będzie Ci zdecydowanie łatwiej podjąć działanie i ewentualną pracę nad sobą. Przedzieranie się przez barierę lęku jest zdecydowanie mniej przerażające, niż życie w ciągłym lęku i w niezadowoleniu z miejsca i sytuacji, w której jesteś.

Tkwienie w toksycznej dla ciebie sytuacji karmi cię jedynie poczuciem bezradności. Im bardziej czujesz się bezradna, tym większy i silniejszy staje się Twój lęk przed zmianą. Tak samo działa na nas lęk przed potencjalną tragedią (utrata pracy, porzucenie przez partnera, śmierć bliskiej osoby). To wszystko, jeśli nie zostanie w odpowiednim czasie przerwane, zastąpione działaniem i zmianą, może nawet doprowadzić do obsesji.

Wierz mi, że znacznie silniejszy jest lęk spowodowany brakiem podjęcia ryzyka, niż ten związany z wyzwaniem, które na przestrzeni czasu zmniejszy Twoje poczucie bezradności.

A więc jak temu zaradzić?

Z pierwszą i najbardziej skuteczną pomocą przychodzi praca z przekonaniami. To one wbrew pozorom, kierują naszym życiem i mieszkają zapisane w podświadomości. Dzięki pracy nad sobą masz w życiu wybór, a co za tym idzie, skutecznie tworzysz grunt dla swojej podświadomości. Dzięki takim działaniom Twoja podświadomość szybko zaadoptuje się w nowej sytuacji, a nawet powiem więcej, zacznie cię w niej wspierać.

Podam Ci teraz jedno z narzędzi NLP, dzięki któremu będziesz mogła samodzielnie popracować nad tym przekonaniem, które utrudnia ci wyjście z trudnej sytuacji i ruszenie naprzód.

Pomyśl o przekonaniu, które wiesz, że cię blokuje, bo na myśl o tym odczuwasz lęk.

Dla przykładu: Jestem zamknięta na nowy związek.

Zapisz je i spróbuj znaleźć przeciwieństwo tego przekonania, czyli pozytywną wersję: Jestem otwarta na nowy związek.

Powtórz na głos kilka razy to zdanie i zastanów się:

 • Jakie pozytywne konsekwencję wypłyną z tego przekonania w twoim życiu (zapisz je).
 • Jak się będziesz czuła, wierząc w to przekonanie?
 • Jak będziesz się zachowywała, żyjąc z tym przekonaniem na co dzień?
 • Co się zmieni w twoim życiu, kiedy ono wybrzmi w świecie zewnętrznym?

  Kiedy już wypiszesz, wszystko, co ci przyjdzie do głowy, pomyśl jakie działanie wprowadziłaby w życie osoba, która ma takie przekonanie. Wyobraź sobie wszystkie jej działania oraz zachowania i zapisz je.

  Pracujmy dalej nad przekonaniem: Jestem otwarta na związek

 • Śmiało zagadujesz obcego mężczyznę w kolejce i zaczynasz z nim swobodną rozmowę pod pretekstem (godziny, pogody itp.), aby oswoić się z męską energią
 • Kiedy usłyszysz komplement na swój temat (zwłaszcza od mężczyzny), zdecydowanie potwierdzasz go, mówiąc – dziękując za tak miłe słowa
 • Jeśli zostaniesz zaproszona przez znajomych na imprezę, wyjazd, czy inne spotkanie, odrzucasz wszelkie wymówki i działasz. W końcu jesteś otwarta na nowy związek, więc zacznij grać z wszechświatem w jednej drużynie.

  Następnie wybierz ze swojej listy jedno działanie, które wiesz, że mogłabyś od razu wprowadzić w życie. Zastanów się, kiedy mogłaby nadarzyć się sytuacja związana z tym działaniem, w której mogłabyś zastosować nowe podejście, stosując się do nowego przekonania.

  Wybierz konkretną datę i miejsce w przestrzeni, zakoduj swoją podświadomość, że zgodnie z podaną przez ciebie datą i miejscem, to nowe przekonanie zaczyna działać w twoim życiu, wraz z jego pozytywnymi konsekwencjami dla ciebie.
 • Zobacz siebie w przyszłości z punktu widzenia obserwatora.

  Jak działasz, co robisz, jak żyjesz, zgodnie ze swoim pożądanym przekonaniem? Przewiń scenę do początku i wejdź w nią już jako Ty. Obserwuj wszystko swoimi oczami, zobacz i poczuj wszystkimi zmysłami. Usłysz jak nowa Ty, wypowiada w tej wizji swoje przekonanie – Jestem otwarta na nowy związek i dokończ swoją wizję Happy Endem.

  Dokładnie w taki sam sposób możesz pracować z innymi niesprzyjającymi przekonaniami. Wszystkie konsekwencje i działania związane ze zmianą przekonania notuj sobie, wypisując je na kartce. Taka forma kontroli pomoże ci uświadomić samej sobie, inne zależności, które jeszcze mogą wpływać na Twoje życie.

  Czasem już samo ich uświadomienie, ma odkrywcze działanie na życie. Jeśli czujesz, że wolałabyś mieć wsparcie drugiej osoby, podczas takich zmian, zdecyduj się na indywidualną pracę ze specjalistą w danej dziedzinie.

  Na zakończenie

  Moja droga, bez względu na fakt, czy jesteś teraz przed trudnym wyborem, a Twój świat zaczął się walić, czy być może wszystko jest w porządku. Pamiętaj, że praca nad sobą zawsze przynosi efekty. Wpłynie na lepsze poczucie własnej wartości u ciebie samej, ale także na poczucie wartości Twojego otoczeniu oraz bliskich Ci ludzi. To właśnie poprzez Twoją zmianę zacznie zmieniać się świat wokół Ciebie.

  Poprzez Twój wybór dzisiaj, jutro ktoś inny może otrzymać szansę od losu. Dzieje się tak, ponieważ to, co dajesz od siebie innym, zawsze wraca.

  Niech, więc pierwszym krokiem, jaki dziś uczynisz dla siebie, będzie Twoja wewnętrzna deklaracja: KONIEC Z WYMÓWKAMI. Od dziś ufam sobie, dlatego przestaje marudzić, narzekać, doceniam to, co mam, żyję tu i teraz i realizuje to, co zaplanowałam na dziś!.

  Na koniec powiem Ci jeszcze jedno. Bierz śmiało życie w swoje ręce, przejmij nad nim odpowiedzialność, działaj, podejmuj decyzję i ciesz się życiem. Brak pieniędzy czy brak czasu to zawsze wymówka do braku działania. Ale Ty, już to wiesz, więc zrób inaczej i NIGDY SIĘ NIE PODDAWAJ.

  Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz rozdział książki “Magnetyzm Miłości

  * Podając swój adres e-mail, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki, informacje o produktach i promocjach, jakie dla Ciebie przygotowałam. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności

  Polecam Ci też inne artykuły, którę mogą Cię zainteresować

  Czego jeszcze, możesz nauczyć się o MIŁOŚCI

  Czego jeszcze, możesz nauczyć się o MIŁOŚCI

  Bywa, że całą swoją energię skupiamy na tym, aby znaleźć miłość w swoim życiu, aby mieć obok nas partnera, który idzie w tą samą stronę, co my. I czasem tak nas to skupienie zajmuje, że gdy pojawi się obok ktoś wyjątkowy, przechodzimy dalej i tyle.

  Dołącz do społeczności silnych kobiet na Facebooku