Znajdziesz mnie tutaj:
Jak poradzić sobie z rozstaniem

Doświadczenie rozstania z partnerem jest jednym z trudniejszych, jakie pojawiają się w życiu. Wiąże się z nim stres i mnóstwo emocji, których nie sposób okiełznać. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak poradzić sobie z rozstaniem, warto zrozumieć, że proces ten różni się w zależności od przyjmowanej roli. Wszak osoba porzucana będzie wykazywała postawę przeciwną do osoby, która porzuca. Mimo tego należy pamiętać, że emocje dopadają wszystkich. Warto więc wiedzieć, jak uleczyć złamane serce bez względu na zajmowaną stronę.
Spis treści:
Jak przetrwać rozstanie, gdy ON odchodzi
Porzucenie przez partnera zdecydowanie boli bardziej niż podejmowanie takiej decyzji przez nas. To szok. Często spada nagle, praktycznie z dnia na dzień, a my niczego takiego się nie spodziewamy. Uderza w sam środek poczucia własnej wartości i w jednej chwili podcina skrzydła. Czujemy się wtedy okropnie, bezwartościowo. Nie bardzo wiadomo, co dalej zrobić. Pojawia się niepohamowany potok emocji – na przemian gniew z tęsknotą, żal z miłością. W jednej chwili świat rozpada się na małe kawałeczki… Naturalnym jest to, że przechodzimy różne fazy po rozstaniu.

Porzucenie przez partnera zdecydowanie boli bardziej niż podejmowanie takiej decyzji przez nas.
Osoba porzucona oprócz zalewu emocji odczuwa także silny strach przed zmianą, która widnieje na horyzoncie. To zupełnie naturalne dla licznych sytuacji stresowych. Pojawia się pytanie o rozstanie, jak sobie poradzić w tym momencie? Co dalej? Tymczasem nie każda zmiana jest na gorsze. Z początku rozstanie oznacza koniec świata, ale z czasem na rozpad związku można spojrzeć z innej perspektywy. Kiedy emocje opadną, można dostrzec nową, niekiedy lepszą dla siebie szansę na przyszłość.
Nie idealizuj byłego partnera
Cierpienie po rozstaniu to normalne zjawisko. Często jednak osoba porzucona tuż po rozstaniu ma tendencje do tego, aby idealizować partnera. Nagle nie widzimy już tego, że w związku były gorsze dni, a łzy same ciekły z oczu. W jednej chwili ex-partner, który znika z naszej przestrzeni, staje na piedestale niczym bóstwo. A jednak żadne rozstanie nie dzieje się bez powodu. Najczęściej istniały ku temu przesłanki, coś wisiało na horyzoncie, ale niekoniecznie chcieliśmy to dostrzec, podświadomie bagatelizując sytuację.
Nie proś o kolejną szansę
Przychodzi w końcu moment na to, by pogodzić się rozstaniem. Jeśli zostałaś porzucona, to najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie godności. Nie uganiaj się za byłym partnerem, prosząc go o kolejną szansę. Weź głęboki oddech i dopuść do siebie myśl, że to rozstanie było dla Ciebie bezcenną lekcją, a partner przeznaczony tylko na pewien etap w życiu. Wyciągnij wnioski z waszej relacji, przemyśl, co było w niej dobre, a co można było poprawić. Znajdź obszary, w których to Ty popełniłaś błędy, a gdzie on. Niech to będą Twoje najcenniejsze wskazówki na przyszłość.
Jak pogodzić się z rozstaniem, kiedy to TY odchodzisz od partnera
Z pozoru może się wydawać, że sytuacja ta jest o wiele prostsza od poprzedniej. Nic bardziej mylnego. Jest po prostu inna, ale boli równie mocno. Decyzja o rozstaniu z partnerem i rezygnacja ze związku, w który włożyło się nie tylko własne uczucia, zaangażowanie, ale też czas, wymaga ogromnego wysiłku, a niekiedy i odwagi ze strony osoby, która chce bądź musi taką decyzję podjąć. Pojawia się takie samo cierpienie po rozstaniu, jak w przypadku bycia porzuconym.
Przygotowanie do rozstania
Faktem jest, że partner podejmujący decyzję o rozstaniu zapewne już wcześniej mentalnie się do niej przygotowywał. Prawdopodobnie układał sobie w głowie, jak zakomunikować ten fakt, aby za bardzo nie zranić drugiej osoby. Zastanawiał się, w jaki sposób wyjaśnić swoją decyzję. Wbrew pozorom z takim postanowieniem wiąże się pewna odpowiedzialność nie tylko za własną przyszłość, ale też za partnera, z którym jednak spędziło się w bliskości pewien czas. Ciężko przewidzieć, jak poradzi sobie z rozstaniem nasz ex-partner. Jesteśmy tylko ludźmi, a emocje to potężna i niekiedy nieobliczalna siła.
Różne powody rozstania
Za decyzją o rezygnacji ze związku zawsze stoją jakieś powody. To może być różnica charakterów, inne plany na przyszłość, rozbieżne zainteresowania, przez które trudniej jest pogłębiać wspólną więź partnerów. W grę mogą wchodzić różne oczekiwania wobec życia, ale także niezaspokojone potrzeby emocjonalne jednej strony. Pytanie o to, jak uleczyć złamane serce, często pojawia się jeszcze w trakcie trwania związku, gdy dochodzi do nieporozumień w komunikacji, czy niewierności jednego z partnerów, a w konsekwencji do rozstania.
Wciąż przywiązuje się zbyt małą uwagę do edukacji w temacie budowania relacji z drugim człowiekiem i otwartej komunikacji. Wydaje się, że wystarczy kogoś pokochać i wszystko będzie dobrze, tymczasem nigdy nie jest tak łatwo. Każdy z partnerów ma swoje marzenia, własne doświadczenia z wcześniejszych relacji, różne problemy czy traumy. Jeśli dodamy do tego mniej lub bardziej emocjonalne podejście do życia, bywa, że związek staje się wybuchowy. Sam sposób wyrażania emocji i okazywania uczuć jest czasem znacznym problemem w relacjach. Nic więc dziwnego, że po zakończeniu związku wiele osób zastanawia się, jak pogodzić się z rozstaniem.

Poznaj moją autorską Metodę Przyciągania Bratniej Duszy, która pomogła mnie oraz setkom innych kobiet odnaleźć w życiu miłość i stworzyć piękny, trwały związek

Podając swój adres e-mail dołączysz również do mojego Newslettera. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.
Jak pozbierać się po rozstaniu
Bez względu na powód rozstania sytuacja jest zawsze ta sama – ktoś bliski znika z naszego życia. To boli. Nie bez powodu mówi się o tym, że czas leczy rany, jednak czas to pojęcie względne, dla każdego w tym przypadku oznacza coś innego. Każde cierpienie po rozstaniu wygląda inaczej, przechodzimy przez różne fazy po rozstaniu, czasem trwa to krócej, a czasem dłużej.
Początek rozstania to trudny moment. Może jednak zamiast rozpaczać i wciąż upatrywać w byłym partnerze swojego ideału, warto zastanowić się przez chwilę, czy faktycznie był on bez skazy? W życiu nic nie dzieje się bez przyczyny i bez względu na to, jak przebiegło rozstanie, kto je zainicjował, wydarzenie to miało miejsce w naszym życiu z jakiegoś powodu. Dzisiaj możemy tego nie widzieć, raczej upatrując w tym koniec świata, a jednak warto spojrzeć szerzej i wyciągnąć lekcję z przeszłej już relacji. Na horyzoncie z pewnością widać nowy związek. Może go jeszcze nie widzisz, ale wkrótce zobaczysz.
Tu się zatrzymamy. Czas na głęboki oddech… Już? To idźmy dalej 😊
Rozstanie jak sobie poradzić — analiza związku po rozstaniu
Nie czarujmy się – każdy to robi. Każdy. Po zakończeniu jakiejś relacji zastanawiamy się nad tym, dlaczego tak się stało, co zrobiliśmy nie tak albo dlaczego druga strona okazała się taka i siaka. Tacy jesteśmy. To emocje. Czasem biorą górę, choć nikt nie lubi się do tego przyznać.
Zdarzają się osoby, które, aby przetrwać rozstanie, za namową przyjaciół decydują się na sporządzenie listy plusów i minusów minionej relacji. Nie dla każdego jest to dobre rozwiązanie, ale nie odrzucaj go – może się dla Ciebie okazać szansą na otwarcie nowych drzwi. Refleksja nad dotychczasowym życiem to także lekcja miłości do nas samych. Nie jesteśmy idealni, nie możemy być. Ale zawsze możemy nauczyć się o sobie czegoś nowego, dostrzec coś, czego nie widzieliśmy wcześniej. I nie powtórzyć tych samych błędów w nowej relacji.

Sporządzenie listy plusów i minusów minionej relacji, może okazać się dobrym pomysłem
Aby poradzić sobie z rozstaniem, trzeba wyrzucić z siebie wszystkie emocje. Uwolnij tę drzemiącą w sobie siłę, na tym etapie często negatywną, i przekształć ją w coś, co będzie Cię napędzać do tego, by mierzyć się z kolejnym dniem. Zaufaj sobie. Jesteś w stanie odbudować zachwiane chwilowo poczucie wartości i znów cieszyć się życiem. Niedługo przyjdzie czas na nowe otwarcie.
Jak przejść przez różne fazy po rozstaniu i nie wpaść w pułapki?
Osoba, która doświadczyła zerwania z partnerem w sposób naturalny, przechodzi przez pewne fazy po rozstaniu. Można je poukładać po kolei, bo zazwyczaj tak to właśnie wygląda.
Zaprzeczenie
To etap, w którym nie chcemy uwierzyć w zaistniałą sytuację. Wypieramy rzeczywistość, chcąc uniknąć bólu. Konfrontacja ze stanem faktycznym jest dla nas zbyt trudna.
Gniew
W tej fazie odczuwamy niesprawiedliwość odnośnie całej sytuacji. Pojawia się wściekłość na wszystko i wszystkich. Dominuje uczucie niezgody wobec tego, co się stało. Czasem pojawia się chęć zemsty na ex-partnerze za wyrządzone krzywdy. Gniew na pewnym etapie jest naturalnym zjawiskiem, jednak podtrzymywany zbyt długo może znacząco pogorszyć jakość naszego życia, utrudnić odzyskanie równowagi i skutecznie blokować zamknięcie pewnego rozdziału i pójście do przodu.
Wzloty i upadki
Jest to czas, w którym emocje są zmienne. Zaczynamy się targować sami ze sobą. Raz bywa, że chcemy wrócić do ex-partnera i go odzyskać, innym razem szukamy ukojenia bólu – najlepiej w ramionach nowej osoby. Mało stabilna sytuacja, mało stabilne emocje. Ten czas trzeba przetrwać i w miarę możliwości unikać podejmowania istotnych decyzji życiowych.
Odzyskiwanie równowagi
Wracanie do normalności. Powoli zaczynamy się otwierać na otaczający nas świat. Koniec z idealizowaniem ex-partnera. Widzimy już, że związek nie był idealny. Analizujemy całą sytuację i wyciągamy wnioski na przyszłość.
Nowy początek
Ostatni etap po rozstaniu – moment opanowania emocji, hura! Już nie osądzasz ani siebie, ani ex-partnera. Stało się. Pojawia się czysta karta, którą trzeba na nowo zapisać. To najlepszy moment, by wpuścić do swojego życia powiew świeżości i oddać się nowym planom. Czas na nowe i śmiałe decyzje. Wszystko jest w zasięgu ręki i tylko czeka, aż podejmiemy wyzwanie 😊
Cierpienie po rozstaniu
Przejście przez wszystkie fazy po rozstaniu pozwala nam osiągnąć pewną równowagę psychiczną i na nowo poukładać sobie życie. U niektórych trwa to dłużej, u niektórych krócej. Nie spiesz się. Masz tyle czasu, ile potrzebujesz.
Daj sobie czas
Jeśli nie czujesz jeszcze gotowości do nowych wyzwań, raczej wciąż widzisz się na dnie rozpaczy, daj sobie czas. Nikt Cię nie popędza. Staraj się jednak nie pielęgnować rozpaczy po zakończeniu związku, bo w taki sposób poradzić sobie z rozstaniem jest o wiele trudniej.
Skorzystaj ze wsparcia bliskich
Zawsze możesz skorzystać ze wsparcia przyjaciół czy też kogoś innego. Uwierz – każdy ma za sobą takie doświadczenia, można o tym rozmawiać. Co więcej, trudne sytuacje również można obrócić na swoją korzyść i wyjść z nich silniejszym. Tylko od nas zależy, czy poddamy się rozpaczy, czy otrzepiemy się, otrzemy łzy i będziemy kroczyć dalej w świat pełen wyzwań i możliwości. Cierpienie po rozstaniu nie może trwać wiecznie.
Podsumowanie
Koniec związku i pytanie, jak pogodzić się z rozstaniem, to trudny moment dla każdego. Nie poddawaj się! Zrób wszystko, aby się pozbierać i iść naprzód. Zbuduj swój świat na nowo, bo z pewnością ktoś już na Ciebie czeka 😊

Kilka słów o autorce
Cześć, nazywam się
Sylwia Wurst
Jestem terapeutą partnerskim i coachem relacji. W swojej pracy korzystam z elementów rozwoju duchowego Theta Healing i Reiki pracując z energią człowieka.
Pomagam uwolnić się od lęków, niewspierających przekonań i wszelkich blokad związanych z miłością i związkami.
Osobiście przeszłam przez trudny rozwód i samotnie wychowywałam dziecko. Dziś jestem mamą pełnoletniego syna i szczęśliwe zakochaną kobietą po 40-tce.
Moje przykre przeżycia przerobiłam w cenne doświadczenie. Teraz chcę podzielić się nim z Tobą.

Poznaj moją autorską Metodę Przyciągania Bratniej Duszy, która pomogła mnie oraz setkom innych kobiet odnaleźć w życiu miłość i stworzyć piękny, trwały związek

Podając swój adres e-mail dołączysz również do mojego Newslettera. W każdej chwili możesz się z niego wypisać.