Jak odbudować związek po zdradzie?

23 Maj 2019, autor Sylwia Wurst

Najczęstszą przyczyną rozwodów jest zdrada. Co jednak zrobić, gdy pomimo tego trudnego doświadczenia, które pojawia się w życiu, partnerzy postanawiają walczyć o związek?

W jaki sposób osoba poszkodowana w tej sytuacji ma sobie dalej poradzić? Wszystko zależy od tego, czy zdrada stała się dla partnerów punktem zwrotnym, od którego rozpocznie się uzdrawianie związku, czy raczej bolesną, trudno gojącą się raną.

Osobiście nie jestem zwolenniczką rozstań, wiem także z doświadczenia,
co to znaczy doświadczyć zdrady osobiście. Dlatego pozwól, że podam Ci kilka najważniejszych kroków, dzięki którym będziesz mogła spróbować i uporać się
z tym trudnym doświadczeniem samodzielnie.

Jakie kroki należy podjąć, aby ruszyć przed siebie

1. Pozbądź się negatywnych energii w swoim wnętrzu
Gniew, złość, ból, rozczarowanie i wszystkie inne emocje, które człowiek odczuwa w związku ze zdradą, należy jak najszybciej pozbyć się z własnego wnętrza. Te uczucia muszą znaleźć swoje ujście poprzez uznanie krzywdy, głośny krzyk, przetransformowanie ich na przykład za pomocą malowania obrazu, taniec, pracę ze zwierzętami, bądź inne metody a najlepiej podczas sesji indywidualnej ze specjalistą.

Urazy i wszelkie słabe emocje zepchnięte do głębi naszej podświadomości będą jedynie czekały na odpowiedni moment, aby dać o sobie znać, wołając o uzdrowienie. Mało tego, wszelkie rany noszone przez lata są w stanie w bardzo dużym stopniu odbić się na naszym zdrowiu pod postacią wszelkiego rodzaju guzów, albo co najgorsze, zmian nowotworowych.

Emocje wywołują zmiany biochemiczne w ciele — im więcej słabych emocji tym bardziej wzrastają szanse na pojawienie się poważnych dolegliwości. Kumulowanie destrukcyjnych emocji stoi także na przeszkodzie do podjęcia konkretnych działań. Dlatego najpierw należy się z nich oczyścić, aby móc zacząć racjonalnie myśleć.
2. Znajdź dystans do całej sytuacji
Osoba skrzywdzona bezapelacyjnie powinna dostać czas do ochłonięcia, aby mogła złapać dystans do całej sytuacji. Skonfrontować się sama ze sobą, swoim wnętrzem i podjąć odpowiednie działania. Ten dystans jest bardzo potrzebny, ponieważ nie da się ruszyć naprzód bez omówienia z partnerem tego, co się wydarzyło, a co za tym idzie, trzeba czuć się gotowym do takiej rozmowy.

Niewierny partner musi mieć tego świadomość, wszelkie nalegania, naciskania i prośby nie wchodzą w tym czasie w grę. Takie uporczywe zachowanie mogłoby jedynie pogorszyć sytuację i nasilić cały ból zranionego partnera.

3. Bolesna prawda, czyli rozmowa w cztery oczy
Podczas takiej uczciwej rozmowy partnerzy powinni poruszyć kilka fundamentalnych kwestii. Przede wszystkim, muszą zadać sobie pytanie, czy na pewno chcą wspólnie pracować nad odbudowaniem związku. Ważne, aby oboje tego chcieli, wspólne działanie zwiększa szansę na sukces i całkowite uzdrowienie relacji.

Następnie powinni przeanalizować, jak wyglądała ich sytuacja i wzajemnie stosunki, zanim doszło do zdrady. Czy wystarczająco często ze sobą rozmawiali? Czy byli świadomi oczekiwań drugiej strony? Czy czuli się w związku spełnieni? Oboje muszą zdać sobie sprawę, że przywrócenie zaufania może być niezwykle trudne i czasochłonne. Czeka ich wiele chwil zwątpienia, dlatego powinni potrafić wzajemnie się wspierać.

Ważne jest także, aby po przeprowadzeniu takiej rozmowy, po pierwsze dać sobie wzajemnie tzw. czystą kartkę, czyli obdarzyć partnera zaufaniem, nie wracając już do tego, co było. Po drugie ustalić na nowo zasady, jakie będą panowały w związku. Czego oczekuje każda ze stron, jakiego rodzaju adoracji, wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.

Działanie pomimo lęku

Choć będzie jeszcze nie raz bolało, choć pojawi się lek w niektórych sytuacjach, jeśli wiesz, co postanowiłaś — idź dalej. Nie da się wyrzucić tych pojawiających się emocji i odczuć z naszego życia, w końcu nie jesteśmy robotami. Można natomiast nauczyć się z nimi żyć, działając pomimo pojawiającego się lęku, wiedząc, że czas goi rany.

Ważne jest także, aby niewierny partner włączył wszelkiego rodzaju czyny do swojego nowego sposobu działania. Zwykłe “przepraszam” w tej sytuacji nie wystarczy, a osoba zdradzona powinna widzieć, że niewierny partner jest świadomy krzywdy, którą jej wyrządził i chce ją naprawić.
————–

Dodatkowo polecam Ci przesłuchać odcinek mojego Podcastu:
Jak radzić sobie ze ZDRADĄ? >> KLIKNIJ TUTAJ

Siła przebaczenia

Jednym z przełomowych etapów odbudowywania relacji po zdradzie jest przebaczenie. Płynące z głębi serca, przemyślane, prawdziwe. Zdarza się, że wiele pokrzywdzonych osób wybacza partnerowi pochopnie, a co za tym idzie, uważają potem, że zbyt szybko podjęli swoją decyzję. Dzieje się tak, ponieważ bojąc się samotności i zmian, jakie przed nami czekają, często działamy pod wpływem emocji, które nigdy nie są dobrym doradcą.

Do przebaczenia trzeba dojrzeć, w żadnym wypadku nie można się do niego zmuszać. Jeżeli następuje ono zbyt szybko, nie chroni przed powrotem tego samego problemu.

Wina leży zawsze po obu stronach

Nie ma skutku bez przyczyny. Dlatego winę za zdradę w związku ponoszą dwie osoby. Dopiero zdanie sobie z tego sprawy i akceptacja dają szansę na odbudowanie wzajemnego zaufania i relacji partnerskiej. Bycie od nowa razem nie będzie łatwe, należy bowiem dotrzeć do źródła problemu, wszystko omówić, zrozumieć, dlaczego doszło do takiej sytuacji, znaleźć rozwiązanie na prace nad związkiem i zacząć działać.

Drugi, pierwszy raz

Zdrada wywiera negatywny wpływ nie tylko na relacje, lecz także na życie seksualne. Osoba skrzywdzona ma trudności z ponowną intymnością, a z tyłu jej głowy wciąż pojawia się niechciany obraz partnera w sytuacji intymnej z inną osobą.

Odbudowanie więzi fizycznej wymaga czasu, zrozumienia ze strony winowajcy, ale także przełamania wielu barier ze strony osoby skrzywdzonej. Ogromne znaczenie mają w tym przypadku szczere rozmowy i czułe gesty, które wyrażają miłość, zrozumienie i wsparcie. Osoba, która została zraniona, nosi w swoim wnętrzu poczucie odrzucenia, dlatego teraz partner swoimi czynami powinien dać jej do zrozumienia, że znów jest dla niego ważna i potrzebna.

Zwalczanie stereotypów i fałszywych przekonań

Często mówi się, że “jak facet raz zdradził, to zrobi to znowu, to tylko kwestia czasu”, ale nie do końca tak jest. Wiadomo, że takie stereotypy rządzą się swoimi prawami i mają swoją siłę działania w społeczeństwie. To jednak o niczym nie świadczy, nie da się bowiem mierzyć jedną miarą każdego mężczyznę, któremu zdarzyła się w życiu zdrada.

Jeśli decydujesz się pozostać w związku, dać partnerowi szansę, ponownie mu zaufać i wspólnie podejmujecie wyzwanie, aby walczyć o waszą miłość, przestań słuchać, co mówią inni, tylko idź za głosem swego serca, ufaj tylko sobie i nie bierz do siebie opinii innych ludzi. Jeśli czujesz zwątpienie albo masz gorszy dzień, to szukaj wsparcia ze strony swojego partnera. W końcu od nowa budujecie wasz fundament, więc to najlepszy sposób na odpędzenie złych myśli.

Za każdym razem, kiedy doświadczymy w życiu trudności, która zaangażuje nasze emocje, powstają na tym tle pewnego rodzaju przekonania, które zapisują się w naszej podświadomości. W przypadku zdrady mogą one brzmieć w następujący sposób: “Skoro partner mnie zdradził, to może ja nie zasługuję na miłość“, “Nie jestem wystarczająco dobra“, “Coś jest ze mną nie tak?“.

Takie słabe, niewspierające i negatywne przekonania mogą bardzo utrudniać budowanie relacji na nowo, dlatego warto zdać sobie z tego sprawę. Odpowiednie wsparcie specjalisty jest w tym momencie bardzo dobrym rozwiązaniem. Nawet jeśli partner nie czuje się na siłach, abyście poszli na terapię dla par, pamiętaj, że zawsze sama możesz skorzystać z kilku wizyt i przepracować gniew, wzmocnić poczucie własnej wartości, zmierzyć się z przekonaniami, które powstały na skutek tego wydarzenia i małymi krokami nauczyć się od nowa, jak kochać i być kochaną w związku.

Wbrew temu, co czasem słychać na temat zdrady, znam mnóstwo par, którym udało się uratować swój związek. Ponownie odnaleźli swój klucz do szczęścia
i chociaż zdrada spowodowała w ich życiu jeden z najtrudniejszych momentów, ostatecznie doprowadziła ich do takiego poziomu intymności, szczęścia, zrozumienia i oddania, o jakim dawniej mogli tylko marzyć. Trudne, czasem nawet traumatyczne doświadczenie, było więc im potrzebne do tego, aby odnaleźli się na nowo.

Zdrada, wcale nie musi kończyć się rozstaniem, może być początkiem prawdziwej relacji. W jej wyniku obie strony bardzo często zdają sobie sprawę, ile rzeczy w ich związku wymaga naprawy, ale także, ile tak naprawdę oboje dla siebie znaczą. I tego się trzymajmy. Niech miłość zawsze Cię prowadzi, wskazując właściwy kierunek.

Zapisz się na mój bezpłatny newsletter i odbierz rozdział książki “Magnetyzm Miłości

* Podając swój adres e-mail, będziesz otrzymywać moje najlepsze wskazówki, informacje o produktach i promocjach, jakie dla Ciebie przygotowałam. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w Polityce prywatności

Polecam Ci też inne artykuły, którę mogą Cię zainteresować

4 sekrety udanej randki

4 sekrety udanej randki

Randki, zwłaszcza te pierwsze i te z nowo poznanym mężczyzną mogą doprowadzać do ścisku w brzuchu. Postanowiłam zdradzić ci 4 sekrety udanej randki, które [..]

Dołącz do społeczności silnych kobiet na Facebooku